Psorcol GC
Aktívne sérum s obsahom kozieho kolostra a ostatných aktívnych látok pre starostlivosť o psoriatickú kožu.
Kategória: | Zdravotná kozmetika |
---|
Charakteristika prípravku:
Aktívne sérum, ktoré upravuje poruchy rohovatenia kože, redukuje prejavy infiltrácie psoriatickej kože, upravuje kožný mikrobióm a upokojuje prejavy podráždenia. Zmierňuje svrbenie, potláča začervenanie kože a podporuje ochrannú kožnú bariéru. Produkt má prirodzenú vôňu použitých prírodných ingrediencií.
Zdravotné indikácie:
- Chronická ložisková psoriáza
Použitie:
Pred aplikáciou prípravku na postihnuté miesto treba najprv ložisko zbaviť nánosu šupín (keratolytiká). Na takto ošetrené a umyté ložisko aplikujeme prípravok lokálne vo veľmi tenkej vrstve dvakrát denne.
Capraderm® Psorcol GC
Aktívne sérum s kozím kolostrom pre starostlivosť o psoriatickú kožu. Produkt má prirodzenú vôňu použitých prírodných ingrediencií.
- upravuje poruchy rohovatenia kože
- redukuje prejavy infiltrácie psoriatickej kože
- upravuje kožný mikrobióm
- upokojuje prejavy podráždenia
- zmierňuje svrbenie a nepríjemné pocity
- zmierňuje začervenanie kože
- podporuje ochrannú kožnú bariéru
Psoriáza
Psoriáza je primárne zápalové ochorenie kože s akútne-exantematickým alebo chronicko-stacionárnym priebehom na základe zdedenej dispozície s polygénnym alebo multifaktorovým typom dedičnosti, kde dôležitú úlohu plnia tzv. rizikové faktory spúšťajúce ochorenie. Kožné prejavy ochorenia sú ostro ohraničené ložiská rôznej konfigurácie a veľkosti, zápalovo začervenané, s typickým striebrolesklým olupovaním. Tieto lézie vznikajú na základe hyperproliferácie a abnormálnej diferenciácie keratinocytov a zápalovej, predovšetkým lymfocytárnej infiltrácie dermis a epidermis. U pacientov s psoriázou je proces maturácie (dozrievanie) keratinocytov rapídne urýchlený, následkom čoho je sama maturácia nedokončená a na povrchu kože sa tvoria psoriatické ložiská.
Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby, pričom známe sú i atypické formy ochorenia.
Diagnostický súhrn
- Ohraničené červené, zhrubnuté ložiská prekryté strieborno-bielou šupinou.
- Charakteristicky postihuje pokožku hlavy; extenzorové plochy zápästí, lakťov, kolien, zadku a členkov ako aj miesta opakovanej traumy.
- Pozitívna rodinná anamnéza v 30 % prípadov.
- Postihnutie nechtov má za následok charakteristické jamkovanie. Medzi ďalšie zmeny nechtov patrí onycholýza, zmena farby, zhrubnutie a dystrofia.
- Možná je aj artritída.
Z hľadiska etiopatogenézy je psoriáza (predovšetkým chronická ložisková) autoimunitné ochorenie (autoantigén však dosiaľ nebol dokázaný), pri ktorom majú hlavnú úlohu subpopulácie T-lymfocytov.
Autoimunitu ochorenia možno vysvetliť na základe jeho silnej väzby na II. triedu HLA-alely (predovšetkým HLA-Cw6) s dominantným výskytom oligoklonálnych CD8 + T-buniek v psoriatických léziách kože, ako aj výskytom oligoklonálnych CD4 + T-buniek v léziách chronickej stacionárnej ložiskovej psoriázy. Predpokladá sa, že za týchto podmienok je patogenéza psoriázy riadená autoantigénmi prezentovanými práve touto alelou.
Prírodná liečba psoriázy
Veľa ľudí skúša bylinky, vitamíny alebo iné domáce prostriedky na zmiernenie príznakov. Len si pamätajte, čo funguje pre niekoho iného, nemusí fungovať pre vás. Najlepšie je porozprávať sa so svojím lekárom skôr, ako zmeníte alebo pridáte niečo do svojho liečebného plánu.
Tu sú niektoré bežne používané prírodné liečby psoriázy:
- Soľný kúpeľ. To môže zdvihnúť niektoré z vašich šupín a pomôcť vám menej svrbieť. Pridajte soľ z Mŕtveho mora alebo Epsom do teplej vody. Namočte na 15 minút. Po kúpeli naneste hydratačný krém, aby vaša pokožka nebola príliš suchá.
- Koloidné ovsené vločky. Niektorí ľudia hovoria, že ich pokožka je menej červená a svrbí, keď sa namočia do kúpeľa z ovsených vločiek alebo si na pokožku nanesú pastu. Nie je veľa dôkazov, ktoré by preukázali, že lieči psoriázu.
- Aloe vera. Krém s 0,5% aloe môže znížiť vaše šupiny a na krátky čas zmierniť začervenanie. Môžete ho použiť až trikrát denne.
- Jablčný ocot. Toto sa niekedy používa na zmiernenie svrbenia pri psoriáze pokožky hlavy. Môžete ho použiť niekoľkokrát týždenne. Uistite sa, že zmiešate rovnaké diely octu a vody. V opačnom prípade vám ocot môže spáliť pokožku. Vyhnite sa akýmkoľvek otvoreným ranám.
- Zdravá diéta. Neexistuje žiadny stravovací plán špeciálne pre psoriázu. Ale ak máte nadváhu alebo obezitu, vaše príznaky sa môžu zlepšiť, ak schudnete.
- Odborníci si myslia, že je to preto, že niektoré bunky, ako napríklad tie vo vašom bruchu, zápal zhoršujú. To sťažuje imunitným bunkám vo vašej koži a tele, aby pracovali správnym spôsobom.
Udržujte svojho lekára v obraze o svojom stave. Možno bude potrebné, aby časom aktualizovali váš plán starostlivosti. To môže znamenať prechod na iný lokálny liek alebo vyskúšanie kombinácie liečby psoriázy.
Kvalita života pacientov s psoriázou
Psoriáza je choroba, ktorá negatívne pôsobí nielen na fyzické zdravie pacienta, ale výrazne vplýva tiež na psychiku chorého. Napriek tomu, že sa na vzniku dermatóz podieľajú prakticky tie isté patogenetické faktory ako pri ochoreniach ktorejkoľvek inej orgánovej sústavy, kožné choroby predstavujú pre pacienta jedno ťažké bremeno navyše - sú viditeľné. Pacient s kožným ochorením stráca kontrolu nad komunikáciou svojho utrpenia nezúčastnenému okoliu a stáva sa pasívnym objektom spoločenského hodnotenia. Vytrvalý priebeh chronických dermatóz s nepredvídateľnými exacerbáciami a obmedzené terapeutické možnosti ďalej prehlbujú pocit pacientovej bezmocnosti a straty kontroly nad svojou chorobou. Celý komplex organického poškodenia kože a reakcií pacienta je zarámovaný do sociálnej a kultúrnej schémy komunity, ktorá kladie veľký dôraz na estetické hodnoty, výkonnosť a spoločenskú aktivitu jedinca. Kožné ochorenie prehlbuje nežiaduce spätné väzby medzi reakciami okolia a správaním jedinca, čím môže vzniknúť ťažko ovplyvniteľný bludný kruh. Čím viac je pacient citlivý na reakcie druhých, tým je prognóza kvality života horšia.
Kožné choroby napádajú sociálnu pozíciu pacienta, jeho sabavedomie, sebaistotu a percepciu seba samého odlišným spôsobom ako ochorenia iných orgánov. Stigmatizácia sa spája s kožnými, nervovými a psychickými chorobami od nepamäti. Pacienti sa cítia chybní, odlišní, hanbia sa a skrývajú, sú zlostní a očakávajú odmietanie okolia. Dve tretiny pacientov s psoriázou sa vyhýbajú verejným miestam, takmer tri štvrtiny chorých sa vyhýbajú spoločnému kúpaniu a rovnaká časť pacientov má problémy pre olupovanie kože. Pacienti trpia depriváciou ľudského telesného kontaktu, pretože viac ako štvrtina opýtaných zažila, že iní ľudia sa ich vedome stránia dotknúť. Psoriáza obmedzuje aj citový život pacientov, ktorí často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život.
Pacienti často trpia depresiami, dokonca uvažujú o samovražde. Aj pracovné schopnosti ľudí so psoriázou sú obmedzené, a to nielen samotnou chorobou ale tiež spôsobom liečby.
Rizikové faktory ako možný spúšťajúci mechanizmus psoriázy sa označujú aj ako faktory enviromentálne.
Fyzikálne faktory a psoriáza
Medzi fyzikálne faktory zaraďujeme predovšetkým traumu s porušením kontinuity kože, ktoré vznikne náhodne pri úraze, alebo cielene, napr. pri operačných výkonoch akéhokoľvek typu a charakteru, invazívnych vyšetrovacích metodikách alebo pri liečebných výkonoch aplikovaných na povrch kože s následným narušením jej integrity. Možno sem zaradiť aj poštípanie bodavým hmyzom, popálenie a obarenie kože, intenzívny dlhodobý tlak alebo trenie pôsobiace na určité exponované miesto povrchu tela.
Medzi fyzikálne faktory provokujúce psoriázu patrí aj počasie a klimatické vplyvy so striedaním tepla a chladu, insolácia, vplyv ultrafialových (UV) a rentgenových lúčov s následnou solárnou a rentgenovou dermatitídou. Napriek tomu, že slnko má liečebný účinok, malý počet prípadov psoriázy na intenzívnom slnku exacerbuje. V tomto zmysle sú rizikoví pacienti mladších vekových skupín, prevažne ženy, ako aj pacienti v minulosti liečení na polymorfnú svetelnú erupciu, s fototypom I. Z celého spektra slnečných lúčov má najvýznamnejší liečebný efekt UV-B prostredníctvom indukcie apoptózy T-buniek, predovšetkým CD8+, ktoré sú na UV-B 10-krát citlivejšie ako keratinocyty a dendritické bunky prezentujúce antigén.
Endogénne spúšťacie faktory.
- infekcie
- lieky
- vysadenie liekov
- metabolické faktory
- gravidita
- diéta, alkohol, fajčenie
- psychogénne faktory a stres
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.